Thursday, June 19, 2014

Party In Playland - Bright Colors

Mac Playland Toying Around Lipstick Live it Up Lipglass swatch
Mac Playland Toying Around Lipstick Live it Up Lipglass swatch
Mac Playland koleksiyonundaki parlak renkli rujları görmeyen kalmamıştır herhalde. Özellikle de boş zamanlarında kendine Mac sitesinden sonu gelmeyen alışveriş listeleri hazırlayan benim gibi kendini bu işe adamış insanlardan bahsediyorsak. 

Ruj, "Toying Around", canlı bir mercan pembe. Temptalia'nın Toying Around swatchlarına bakarsanız ruj onun dudaklarında olduğundan bir ton daha açık görünüyor. Ben dudaklarıma herhangi bir baz kullanmadan bu ruju sürersem olduğundan bir iki ton daha koyu bir renk veriyor dudaklarıma ve ben dudaklarımdaki duruşunu pek beğenmiyorum bu şekilde. Dudaklarım koyu pembemsi bir renk olduğu için bu tip rujları Lip Erase ile birlikte kullanmayı tercih ediyorum. 

Live It Up ise açık tonlarda turuncu bir parlatıcı. Bu tip bir rengi uzun zamandır istiyordum, denk gelmiş oldu. Live it up benim dudaklarımda tek başına (yani Lip Erase gibi bir baz olmadan) kullanabildiğim bir parlatıcı. Yay! Ayrıca MAC Ravishing ruj ile Live it up  güzel olabilir diye düşünüyorum.

Mac Playland Toying Around Lipstick Live it Up Lipglass swatch


İki yeni bebekomun da tek kötü tarafı sarı alt tonları sebebi dişleri sarımtırak göstermeleri. Oh, sad face. Bir de parlatıcı çok uzun ömürlü değil dudaklarda, bu aşırı yapış yapış bir his vermemesinden de kaynaklanıyor olabilir.
                             

English V.

"Sooo, I'm sure everybody has already seen the bright, bright, oh-so-bright lip stuff from Mac's Playland collection. (Assuming that you dedicate your me time browsing the Mac web page making endless wishlists, yes babe you have!)

The lipstick "Toying Around" is a bright coral pink. If you check Temptalia's swatches of this lipstick, it looks a tad lighter on her lips than in the bullet. If I put Toying Around on without any kind of a base, it looks darker than the actual color of the lipstick. And I don't like it one bit! So I use Lip Erase before applying it as with most lipsticks that look way darker on my lips.

Live It Up is a mediumish orange color lip gloss. I have wanted a shade like this for a while now, so I snatched it up right away. Live it up is a color that I can use on my lips without using Lip Erase, which is goood! Yay! I think MAC Ravishing and Live it Up may be good together, haven't tried them together though.

The nasty part about those two babies is that they have a tendency to make your teeth look yellowish. Oh, sad face. Oh and the lipgloss is not the longest wearing one out there soo, beware. But it is not sticky as hell so that's a plus."


             

Love,
0 comments:

Post a Comment

 
Google+