Friday, July 11, 2014

Benefit They're Real Push-up Liner Review

A Review of Benefit They're Real Push-up Liner Son günlerin iddialı yeni ürünü Benefit They're Real Push-up Liner (80TL). Peki nedir bu yeni icat? Esasen Benefit çantada taşınabilen, fırça derdi olmadan sürülebilen kalem formunda, jel liner yapısında bir liner yaratma amacıyla yola çıkmış, olmuşken de kirpik çizgisi ile liner arasında kalan o boşluğu ortadan kaldıracak bir sistem geliştirmişler. Teoride mükemmel, peki gerçek hayatta nasıl?

Oh, the new "it" product of this past month. Benefit They're Real Push-up Liner ($24). Soo, what about it? Essentially, Benefit wanted to create a pen-shaped liner with gel form that you can carry in your bag, without the fuss that is eyeliner brush. While they were at it, they developed a system that allows you to get real close to your lash line so that there aren't any blank spaces. You know,those look weird. In theory, this liner sounds purrfect but what about the real life scenarios?

A Review of Benefit They're Real Push-up Liner
Benefit'in yarattığı "Accuflex Tip" açılı ve esnek bir yapıda. Açılı olması kuyruk kısmına gelince gerçekten işe yarıyor, esnek oluşu sürüş esnasında kolaylık sağlıyor. Bu ürünü Mayıs ayında, satışa çıkmadan bir buçuk kadar ay önce Sephora Black Kart'ımla hediye olarak almıştım. Bendeki küçük boyu. Alır almaz heyecanla denedim, ilk sonuçları ne görmek ne de duymak isteyeceğinizi sanmıyorum haha. Ürünü ilk aldığınızda jelin yukarıya çıkması için alt kısımdaki asansör mekanizmasını 5-6 kere çevirmeniz gerekiyor. Ben bunun kıvamını tutturamadım, ya hiç bir şey gelmiyor ya da orada eye liner dağı oluşuyor, bilemedim. Bu ilk aşamayı atlattıktan sonra, zorlu sürüş aşamasına geçiyoruz. Eye liner konusunda kabiliyetsiz biri değilim They're Real Liner ile gerçekten zorlandım. Bu benim başarısızlığımdan da kaynaklanıyor olabilir, ANCAK hiç eye liner sürmeyi denememiş ve kolay bir başlangıç olması umuduyla bu ürünü almayı planlıyorsanız uzun deneme seanslarına hazırlıklı olun derim. Bir sonraki aşama ise bu They're Real Liner'ın ne kadar dayandığı. Öncelikle EĞER çevir çevir benim gibi bir liner dağı yaratıp öyle kullandıysanız bu ürünü, biraz dökülmeye hazır olun. Ürünün ucundaki miktarı iyi ayarlamalısınız. Yok eğer elinizin ayarı tam ise, kalıcılık konusunda merak etmeyin ben bunu uzun saater sonra çok sevdiğim Bioderma ile çıkaramadım, yağ bazlı bir makyaj çıkarıcı ise gayet etkili oldu.

The Accuflex Tip that Benefit created is angled and soft. The angle works well when creating the flick, and since the tip is soft it is easier to apply. I got this as a present from Sephora back in May about one and a half months before its release. I have the sample size. I tried this out as soon as I got home, and guess what, you wouldn't want to see the first results I got my friend. Trust me. When you first get this product you have to twist it about 5-6 times before you first use it. I just couldn't get the twists right, there was either almost no product at all, or there it was before my eyes - a mighty pile of gel eyeliner. When you get through this first stage, the next challenge is to actually apply the product. I am not that bad with eyeliner, nor am I a beginner but I just had a hard time with They're real liner. It might have resulted from my inability. BUT if you have never tried eyeliner before and expect an easy introduction to the challenging eyeliner world with this product: BEWARE. There may be long hours of practice seasons before you create the perfect flick. Well, the next question : How long does it last? Now girls, the first thing you should do is to prepare for flakes IF you have gone ahead and applied the huge amount of product you got from twisting this little baby like a hundred times. You should control the amount of product you get on the tip. But if you are on spot with the amount you can expect hours of wear with this one. I couldn't get it off my eyes with my beloved bioderma at bed time, instead had to use an oil based cleanser.

A Review of Benefit They're Real Push-up Liner

Sonuç olarak, bu ürünü güzel bir şekilde uygulayabiliyorsanız, kıskandım. Fırça derdine düşmeden kullanabileceğiniz gün boyu simsiyah kalan bir eyelinerınız var. Kişisel fikrime gelirsek, biz pek anlaşamadık. Likit eyeliner ya da fırça-jel eyeliner ikilisiyle çok daha hızlı ve güzel sonuçlar alabiliyorum zaten. Siz de bir denemeden almayın derim, özellikle de beklentiniz o geç kaldığınız sabahlarda hızlı ve aynı zamanda size Sophia Loren gözleri verecek sihirli bir eyeliner ise. 

Well, if you are good at this Benefit They're Real Liner stuff, I am one jealous girl. You get a gel eyeliner that stays on all day for which you don't have to use a brush. But personally I think that I am better with my liquid liners and gel liner -brush duos. They produce fast and presentable results for me. Just try it before you buy it ladies, especially if you are after some magical eyeliner that you can put on fast on those mornings and still look like Sophia Loren.

    

0 comments:

Post a Comment

 
Google+