Saturday, July 26, 2014

The Many Merits of Love, Chloé Eau Florale Fragrance

Love, Chloé Eau Florale Review
Parfüm dünyası ucu bucağı olmayan bir derya gibi aslında. Cezbedici parfümler, çocuksu parfümler, ya da narin, kırılgan parfümler. İş koku seçmeye gelince o kadar seçenek var ki. Buna bir de bir parfümün her tende başka bir kişiliğe büründüğünü eklersek piyasadaki koku seçenelerinin sonsuzluğa uzandığı varsayımımı desteklersiniz belki de. O sonsuz derya içerisinden seçtiğim kokulardan birisi Love, Chloé. Eau Florale versiyonu.

The world of fragrances is more like an endless ocean. Fragrances sizzling with passion, childish ones with dreams of candy houses, or perfumes as fragile as glass. When it comes to choosing a scent there are just too many choices. When you add the fact that no fragrance feels the same on two different bodies, maybe now you understand why I think the fragrance choices on the market today are paving their way to infinity. One of the scents I chose from that endless ocean is Love, Chloé. Version Eau Florale.

Love, Chloé Eau Florale Review

Love, Chloé Eau Florale 2010 yılında piyasaya çıkan kardeşi Love, Chloé'nin biraz daha bastırılmış bir versiyonu. Bana tamamen temizliği çağrıştıran bir koku Love, Chloé Eau Florale. Temiz ve aynı zamanda sofistike. Kadınsı ve modern. Açılıştaki tatlı bezelye ve ardından gelen yeşil çay notalarını tene yerleştikten sonra ortaya çıkan pudra kokusu izliyor. Açıkçası bu parfümü ilk sıktığımda kokusuna aşık olmadım. Beni cezbeden kısmı yaklaşık on dakika sonra ortaya çıkan pudra kokusu oldu. Bu parfümün sadeliğine aşık oldum. Kot pantolon ve bir blazer, bir çift de stiletto geliyor aklıma bu parfümü düşündükçe: rahat ama şık, sade ve aynı zamanda baş döndürücü. Dip not olarak belirtmeliyim ki bu parfümün dünyada başka koku kalmamışçasına kullanıldığının farkındayım. Son aylarda bu çılgınlık biraz durulmuş olsa da,girdiğim her odada, her mağazada oda kokusu misali bu parfümle karşılaştığım karanlık bir dönem yaşadım, evet:) Ama her parfümü kişiliğinizle tekrar şekillendirdiğinizi unutmayın. Denemediyseniz hemen deneyin bu parfümü.

İyi bayramlar!

Love, Chloé Eau Florale is a more subdued version of its sister Love, Chloé which hit the market in 2010. It is a scent that reminds me of soap, of cleanliness. Clean and sophisticated at the same time. Feminine and modern. The sweet pea notes and the green tea notes that follow are met with a powdery scent that reveals itself at last. Personally I didn't fall in love with this fragrance at the first sniff. No, it was only after about ten minutes, with this powdery scent that it emanated. I fell in love with its simplicity. When I think of Love, Chloé Eau Florale I think of jeans and a blazer, and maybe some stilettos thrown in the mix. Comfortable but elegant, simple yet enticing.
As a side note, this may be a widely known and used fragrance where you live, as it is in mine. There came a point in the past few months where this scent was everywhere much like a room spray. But don't forget that you reshape the scent with your personality. Just try a sniff if you haven't before. 

Stay happy!


    

Love

0 comments:

Post a Comment

 
Google+