Monday, August 11, 2014

ManiMonday #4 : Here Today Gone Aragon

Merhaba! Bu ManiMonday serisinde dördüncü haftamız. Allaahııım nasıl olabilir böyle bir şey! Zamanın bu kadar hızlı geçmesi korkutucu gerçekten! Zaman takıntımı bir tarafa bırakırsak, bu hafta OPI'dan bir konuğumuz var: Here Today Gone Aragon. (Böyle de çabuuk, hiç çaktırmadan konular arası geçiş yaparım, bi' alkış lütfen.) Bu ojeyi geçen yaz sonu Douglas indiriminden 5 liraya almıştım. İnanabiliyor musunuz? Sephora da OPI satıyor, fiyatları 42tl civarı yanılmıyorsam.

Hello dollies! This is the fourth week in the ManiMonday series, which makes me cray-cray seriously, where did all the time go? It is scary, that times go so, so fast. Soo, if we move on from my slight obsession with the passage of time, let's talk about polish. Yes, give me polish! ( If you haven't noticed already, I am an expert topic changer, but hey I ain't hearing no applaud? Why why why lol.) Last year these times, the Douglas store in my city had a magnificent sale. I bought this OPI shade called Here Today Gone Aragon for about 2 dollars. Which is crazy when you think this is an exported material and you know how they like to rip you off with exported stuff. Yuck! But hey you are in luck, I found it for you even cheaper, let's talk about 1.5 dollars baby.Here Today Gone Aragon, çok, çok ama çook koyu bir yaprak yeşili. Kimi ışıkta neredeyse siyah görünüyor. Bu tonlarda bir çok oje var evet, ama Here Today Gone Aragon tamamen ışıltısız. Sizi bilemem ama benim koleksiyonumda bunun gibi bir başka renk daha yok. Uygulanışına gelirsek; ilk katı sürdüğünüzde kalp krizi geçirecek gibi olacaksınız. Korkunç bir eşitsizlik yeni törpülenmiş tırnaklarınzdan çipil çipil size bakıyor olacak. Ama hemen asetona sarılmayın. İkinci kat ile birlikte bir çirkin ördek yavrusu masalı yazılacak. Ben toplam üç kat uyguladım, ilk kat dışında da sorun yaşamadım. En güzel tarafı ise çok çabuk kuruması. Mükemmel.

Here Today Gone Aragon is a very dark forest green, almost looking black in certain light. I know there are lots and lots of dark green forest greens everywhere, so what sets this one apart. Well, for me it is the fact that it is without shimmer, this OPI one. All the other dark green shades in my collection has some sort of shimmer or glitter in them. About the application; get yourselves ready for possible heart attack after that heinous first coat. It goes all uneven and grainy, but do net seek consolation in a bottle of acetone, no we do not quit! Seriously though all the unevenness and the grain disappears with the second coat. I applied three coats, no problems after the first coat. And the best it about it? Oh yeah baby it dries incredibly fast. Perfecto!    

Love,0 comments:

Post a Comment

 
Google+