Monday, August 18, 2014

Sephora Pro Airbrush Concealer Brush #57 Review ( vs. Real Techniques Deluxe Crease Brush )

Sephora Pro Airbrush Concealer Brush #57 Review
Bir hafta aradan sonra tekrar merhaba:) Dünyanın en korkunç diş ağrılarından birini çektikten sonra ödül olarak 21. yüzyılın en acı verici diş operasyonu ile taçlandırdım geçen haftayı. Ama tabi, o kada ağrı ve acı beni Sephora'ya gitmekten alıkoyamadı. (Yemek yemekten de alıyoyamadı, ama bu beklenmedik bir şey de değildi zaten.) Uzun zamandır aklımda olan bir kaç şeyi kaptım hemen. Aldıklarımın arasında beni her kullanımda makyaj fırçası cennetine götürüp getiren Sephora Pro Airbrush Concealer Brush'a el sallayııın! Bir kaç ay öncesine kadar göz altı kapatıcısı için parmaklarımdan daha güzel bir araç olmadığını düşünüyordum, ama kapatıcılı parmaklarım da kirli kirli üstüme dokunmaktan daha güzel bir haz tatmamış olacaklar ki, fondöten ve kapatıcı lekeleri dolabımın baş köşesine geldi oturdu. Tabi bende bu durumu telafi etmek üzere o sıralarda indirimde olan Real Techniques Starter Set'i kapıp eve getirdim. O zamandan beri Deluxe Crease Brush'ı göz altı kapatıcım için kullanıyordum. Ta ki yeni sevgilimle tanışana kadar...

Hello birdies, it has been a week. ( Most likely I am the only one noticing the break, but hey!) I mean, I went through this terrible toothache period last week, so I had to go ahead and treat myself to the most painful dental operation of the 21st century. But did that little fact keep me from Sephora and save my wallet from consuming itself, HELL NO. ( It also didn't keep me from stuffing my face, but that was expected.) Just wave at Sephora Pro Airbrush Concealer Brush, which has taken me to a trip to makeup brush heaven every time I've used it. The funny thing is, I didn't do concealer brushes for my undereye up until a few months ago. My fingers were my favorite tools in that department. But hey, fingers had a way of their own. They like to smear concealer on my clothes, very much. I had to act very fast and Real Techniques Starter Set was mine in the end. I had been using the Deluxe Crease brush for my concealer. Until I found the love of my life.

Sephora Pro Airbrush Concealer Brush #57 Review

Öncelikle, bu fırça plastik bir kılıf içerisinde satılıyor. Mükemmel bir şey. Keşke her fırçam için alabilsem bunlardan. Özellikle seyahat ederken çok kullanışlı olurdu. Fırçanın kılları inanılmaz yumuşak ve alışılagelenden biraz daha uzun. Uygulama konusunda inanılmaz başarılı. Fırça izi bırakmıyor, göz altımı çekip kızartmıyor ve benim için en önemlisi göz altımın kuruluğunu öne çıkartmıyor. Az bir miktar kapatıcı ve Sephora Pro Airbrush Concealer Brush ile harikalar yaratabilirsiniz. (Normalde uyguladığım miktar çook çook çok fazla geldi bu fırça ile uygulayınca.)

This brush comes with a plastic protector and I love it. I wish I had one for each of my brushes. It would be incredibly healthy for my over-thinking tendencies, especially while travelling. This concealer brush has bristles so soft, I traced it all over my face when I got home:) The bristles are also a little longer than usual. The application is a dream. It doesn't leave me with brush streaks, doesn't tug my undereye area and therefore makes it a blazing red, and most important it doesn't accentuate my dry under eyes, AT ALL. You can create wonders for your under eye with a little bit of concealer and Sephora Pro Airbrush Concealer Brush. ( You really only need a little, the amount I usually apply was freaking too much with this brush, I could have covered my whole face. Ok, maybe not.)

Sephora Pro Airbrush Concealer Brush #57 Review ( vs. Real Techniques Deluxe Crease Brush )

Sephora Pro Airbrush Concealer Brush #57 Review ( vs. Real Techniques Deluxe Crease Brush )

Peki Sephora'nın fırçası ve Real Techniques arasında bir fark var mı? 
♥ Deluxe Crease brush kapatıcı fırçası olarak satılmıyor, ama yaratıcıları dahil çoğu kişi bu fırçayı kapatıcı için kullanıyor. Sephora'nın fırçası ise özel olarak kapatıcı uygulamak için üretilmiş. 
♥ Deluxe Crease Brush bana yumuşak geliyordu, ancak Sephora #57 çok daha yumuşak.
♥ Deluxe Crease Brush'ın kılları daha sık ve çok fazla eğilip bükülmüyor, Sephora #57 ise bana daha yumuşak başlı geldi.
♥ Her ikisi de sentetik kıllardan oluşuyor.
♥ Deluxe Crease Brush tek başına satılmıyor, set olarak almalısınız. Sephora #57 tek başına satılıyor.

İki fırça arasında dağlar kadar fark var diyemem ama benim favorim Sephora #57. Bana kalırsa daha güzel bir uygulama sağlıyor. Ama tabi Sephora'dan tek bir fırça almak yerine neredeyse aynı fiyata Real Techniques'den bir sete de sahip olabilirsiniz, onu da unutmayalım.

Soo, is there any difference between my old and new loves?
♥ Deluxe Crease brush is not sold as a crease brush, but almost everyone including the creators of the brand use it this way. On the other hand, Sephora #57 is a concealer brush.
♥ I thought Deluxe Crease Brush was soft. The Sephora one is even softer.
♥ Deluxe Crease brush has denser and stiffer than the Sephora #57 which has a nice bend to it.
♥ Both are synthetic brushes.
♥ Deluxe Crease brush comes in a set only. Sephora #57 is sold individually.

On a final note, I can't say that these brushes are worlds apart, but I prefer the Sephora one. It provides a better finish in my opinion. But of course you should consider the price. You could get a whole set of 5 eye brushes for almost as the same price as the Sephora #57.

    

Love,


8 comments:

 1. Merhaba yazılarınızı yeni takip etmeye başladım. Özellikle yazım dili ve doğallık beni etkiledi.Makyaj konusu benim zayıf olduğum bil alan bu tarz pratik bilgiler işime yarıyor.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yardımcı olabildiğim için çok mutlu oldum/)

   Delete
 2. Öncelikle geçmiş olsun:)Ben de parmak kullananlardandım fakat yazınızdan sonra Sephora #57 kullanmaya kadar verdim :) Peki bu fırçayı sadece göz altı için mi kullanıyorsunuz? Tüm yüze uygulamak için önereceğiniz bir fırça var mı ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkür ederim:) Sivilce lekeleri gibi ufak kusurlar için de kullanılabilecek bir fırça bu. Ama tabi kullanılan kapatııcıya göre de fırça seçimim değişiyor benim. Fondöten fırçaları arasında favorim Sigma F80:)

   Delete
 3. Girl! A million thank yous for leaving a comment on my blog. I'm so excited that I came back to your blog and let me tell you I am in LOVE! Seriously though, I love love your posts and photography and you are making me want to buy lots of new products like this brush (I wish, I can't get sephora where I live!)

  Anyways, Thanks again... I'm off to stalk your Instagram :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Maria, your photography beats mine by a long shot (maybe you should consider a photography post), and you cannot fathom how much this means to me that you like this place:) Sometimes it feels like only my boyfriend reads these lol. Stay happy ♥♥

   Delete
 4. My very favourite concealer brush. It's been around the world with me ( including all over Turkey Özge :) ) . It blends concealers that I thought would never ever blend out evenly. It really does rock !! HowDoesDeeDoit

  ReplyDelete
  Replies
  1. You reminded me to go hug it to my chest again:) I am so jealous of you, you got to go to Bodrum, and that hot balloon ride!

   Delete

 
Google+