Wednesday, September 24, 2014

Rimmel Moisture Renew Lipstick in Sloane's Plum: A review
23 Eylül de gelip geçince artık iki aydır yaz bitiyor yaz bitiyor demelerim sona ermiş oldu. Sabahları üşüyerek uyanmaya merhaba! Ama tabii ki sonbahar sadece üşümek değil, kalın ve sıcacık çorapların, yağmurlu günlerin, koyu renk rujların mevsimi. Kendimi sonbahara Rimmel Moisture Renew 330 numara ile hazırlamak istedim bende. Sloane's Plum adı bu rujun, tester da yoktu, ama bu seriden denediğim her rujun rengine yapısına bayıldığım için aldım çıktım o an.

Well, pumpkin pies, for nearly two months I have been lamenting the end of summer. Now that September 23rd has come and gone, autumn is officially here. Say hi to waking up with a chill. Not good! But thankfully, autumn comes in all shades! It is the season of wooly warm socks, rainy days, and dark lipsticks! It gets me there. So I figured, why not buy a new dark shade for the new dark season?  I ended up with Rimmel Moisture Renew Lipstick in Sloane's Plum, number 330. I didn't try this before buying it, but I love the Moisture Renew line so I justified the purchase then and there.

Sloane's Plum yapı itibarıyle Moisture Renew serisinden beklentileri karşılar nitelikte. Sürülüşü çok kolay, kayıp gidiyor. Dudakları kurutmuyor. Tam olarak test edememekle beraber, kremsi yapısına rağmen kalıcılığı da fena değil. Ancak hayallerimin sofistike mürdüm rengi ruju çıka çıka mor çıktı. Tamam, mürdümümsü mor olsun. Ama mor. Aşağıda biraz daha mürdüm tonlarına yakın çıkmış. Ama koyu renk dudaklı bende mor durdu, süremediğim renklerden biri mor. Açık tende yine belki ama bu yazdan kalma bronzlukla olmadı zaten. 

Sloane's Plum is everything you expect from the Moisture Renew range, formula wise. It is creamy, easy to apply, doesn't drag or dry out the lips. I couldn't really test it properly, but the staying power is good enough for a creamy lipstick. Everything is nice and all, apart from the color. The sophisticated plummy lip color I dreamed of ended up looking purple! Purple! Okay, maybe plummy purple but still... One color I can't pull off, right along with fleshy nudes. It may look better with pale skin but purple becomes a mighty force combined with my still-lingering-summer-bronze skin.Sloane's Plum haricinde rujlarım arasında mora en yakın renk MAC Rebel (55tl). Gördüğünüz gibi Sloane's Plum Rebel'in biraz koyu versiyonu gibi. Kimilerinde müthiş bir vişne çürüğü rengi, benim dudaklarmda ise yukarıdakinden daha koyu morumtrak bir fuşya olarak gösteriyor kendini. MAC Lip Erase ile de denedim Sloane's Plum rengini. Yine de uyduramadım kendime. Yapısı çok güzel olan bu ruj MAC Heroine ile başlayan mor ruj furyasına daha rahat kullanılabilir bir alternatif ile atılmak isteyenler için ideal!

The closest color I own in my collection is MAC Rebel ($16) to which Sloane's Plum looks like a darker sister. (That little bit of darkness makes all the difference on my lips.) On some lucky people's lips, Rebel shows up as an exquisite fuchsia-plum color. On my lips, it looks more of a darkened fuchsia bordering on purple. I also tried Sloane's Plum over MAC Lip Erase, but either way we couldn't just click. The color is just not my cup of tea. Still, with its excellent formula Rimmel Sloane's Plum is an ideal lipstick for those who want to join the purple lipstick circle that started with MAC Heroine, with a more washed-down, wearable version. 
    

Love,

0 comments:

Post a Comment

 
Google+