Saturday, September 6, 2014

Summer-Going-On-Fall Make-Up Favorites

The Balm Mary-Lou Manizer highlight
Herkese merhaba! Sancılı bir eve veda dönemiydi, tatilin sonuydu, ağlamalar, üzülmeler, şehir değiştirmeler, yeniden işe başlamalar derken şu son bir kaç hafta o kadar dolu, o kadar yoğun geçti ki anlatamam. Değişim zor ayak uydurabildiğim bir şey zaten, böyle büyük çaplı olunca da elim ayağıma dolaşıyor galiba. Zaten tatilin bitmesi yeteri kadar hüzünlü değilmiş gibi bir de sevgilim yaz yavaş yavaş uykusuna çekiliyor, daha sonbaharın ziyaret vakti de gelmedi. Tam bir değişim havası var ortalıkta. Sizi bilmem ama bu gibi geçiş dönemleri gerek kıyafet olsun, gerek makyaj olsun yoruyor beni, arada kalıyorum. O yüzden size son bir kaç haftadır en severek kullandığım, değişken mevsim şartlarında beni üzmeyen bir kaç üründen bahsetmek istiyorum.

Well, hello people. My emotions have been all over the place these last few weeks, you know, end of my holiday, saying goodbye to my family, crying a little, moving, starting a new job! Phew, touchy stuff. I am not THAT into changes in my life, and though a necessary one, the last two weeks were like an emotional rollercoaster for my brain. As if it wasn't enough grief that my love summer is slipping away, autumn is still a few weeks away. Transitions, transitions... I don't know about you but these transition times are a pain for me when it comes the wardrobe and makeup choices. But I have been using a few products that are neither too summery nor too fall inducing and I like the way they work together.


Mac Face and Body

Cildim için MAC Face and Body fondöten kullanıyorum bir süredir. Bu mevsim arası dönemlerde kuruyan cildime çok iyi geliyor. Kapatıcılığı yoğun değil, oldukça doğal, ışıl ışıl, nemli bir cilt bırakıyor gerisinde. Çok akışkan ve ince bir yapısı var. Mat cilt sevenlere göre kesinlikle değil bana kalırsa, ancak böyle bir şey istiyorum ama cildim yağlı diyorsanız mutlaka sabahları pudralamayı deneyin. Ben kuruya dönük cildimde sabahları hafif bir pudra uygulaması ile 8-5 ofis hayatında gün sonunda hala sabahki halimi andırmayı başarıyorum. Yine de pudra taşımaya üşenmezseniz gün ortası bir pudra seansı ile çok daha başarılı sonuçlar alınabilir tabii ki.

I have been using MAC Face and Body foundation for a while now, and I like it. Especially in these transition times when my face starts feeling drier and drier, it helps a lot. It is a low coverage foundation with a liquid, runny texture and it leaves your skin looking natural, glowy and dewy. It is not a foundation for those who love matte skin, leave it be babes. I don't think that you would be happy with this one. But what about if you are oily but still want to try this. Could you make it work? Possibly, with a healthy serving of powder in the morning, and throughout the day, if you will. I apply a little bit of powder in the mornings and I still look like myself after a loong 8-5 office day. Though it would be a better idea to perform a powdering ritual midday if you have normal to combination skin, compared to my dryish one.


Yaz sonrası makyajının en uğraştırıcı noktası bronzluğun zirvesinde olmak! Hele de planlı olmayan bronzlaşmalar, haha. Ben Anastasia Beverley Hills kontür paletinde bulunan bu küçük sarı pudraya bayılıyorum. Göz altı kapatıcımı ve aydınlatıcımı sabitlemek için kullanıyorum. Kadifemsi, yumuşacık bir yapısı var. Esmer ciltler için uygun bir renk tabii ki, kışın kullanamayacağım kadar koyu bir rengi var. Bu listede olmasının sebebi de bu zaten. Peki ya Mary-Lou'ya ne demeli? Beni aydınlatıcı aşığı yapan, herkesin yanaklarında ne var diye sorduğu altın rengi ışıl ışıl ışıltılı The Balm Mary-Lou Manizer ise her mevsim her zaman daimi favorilerimden birisi. Far olarak da kendisini ayıla bayıla kullanıyorum.

The hardest thing about post-summer makeup? I am somewhere near Everest, highest ever, with regards to my skin color. Almost nothing matches. But I am grateful that Anastasia included this wonderful beauty to her contour palette, the shade Banana. It is velvety smooth and it is the perfect color to set your under eye concealer and your highlighter. It is too dark and too yellow for me to use in winter, but in these in-between times it saves lives. My under eye concealer's life. And my God, what do you think about this beauty Mary-Lou Manizer from the Balm? It is this little golden baby that made me a highlight lover. Almost every person interested in the least bit of makeup asks me about my cheeks when I have this on. Mary-Lou for me is timeless, come summer, come fall it doesn't matter. It catches the light so beautifully. I also love it as an eyeshadow.

mac warm soul-nars deep throat
Yanaklara gelince gözdelerim Nars Deep Throat ve Mac Warm Soul. Cilt tonunun normalden faklı olması her türlü renkli makyaj malzemesinin bir başka yönünü keşfetmeyi sağlıyor aslında. Nars Deep Throat özellikle baharda açık pembe cicili bicili yanaklar için bir numara bir allık, ama bronz tende bir evrim geçiriyor, sihirli değnek değmiş gibi içten içe pırıldayan pembemsi bir renk alıyor.
Mary-Lou Manizer gibi bir aydınlatıcıyla birlikte kullandığınızda kendinizi gökten düşmüş bir melek gibi hissedeceksiniz. Ya da en azından yanaklarınız öyle hissedecek. Bir diğer favorim ise Mac Warm Soul. Çoğu mineralize allık gibi ışıltılıyla dolu bir dore bej Warm Soul. Her türlü renkle kullanılmaya, her cilt tonuna uygun. Makyaj açısından kendi kendine yeten bir renk. Bir rimelden başka bir şeye ihtiyacınız yok Warm Soul yanınızdaysa. Her iki allık da kalıcılık konusunda fazlasıyla başarılı. Sabah yedide sürüp akşam onda hala yanaklarımda allık olduğunu gördüm ya...

My favorites when it comes to cheeks are these gorgeous shades above. Usually I am much more tanner than my usual self so my taste in blush color changes drastically because the way the blushes look on my skin changes too. Nars Deep Throat is the best for sickly sweet pinky cheeks for spring. But on darker skin it evolves into an ethereal glowy pinkish color. Coupled with a highlighter like the Mary-Lou Manizer you practically end up looking like an actual angel. Or at least your cheeks does. Another favorite is MAC's Mineralize Blush in Warm Soul. A golden beige color, it goes with anything and doesn't require much from you to work beautifully. It just does. Both colors are beyond long lasting, from seven in the morning till ten in the evening and I still have blush on my cheeks...

mac warm soul-nars deep throat

İşte bunlar son bir haftada aralıksız her gün yüzümdeydi. Tek ekledğim şey maskara ve gül kurusu tonlarında bir ruj oluyor genelde. Yazın parlak pembeleri ve turuncularına veda edip koyu renklere kucak açmadan önce yüzümde işte bunlar var.

I had worn these babies each and every day this week. I only added a lots of mascara and a dusty-rose lip color. This friends, is what my face looks life in these times of change. Do you have any summer going on fall favorites?

    


Love,2 comments:

  1. Lovely picks! Banana looks very yellow indeed! I personally use a yellow liquid pigment from MUFE to correct the color of my make-up.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oh, now I am intrigued! I will have to that Melissa. Banana is quite yellow and while it would definitely make me look sick in winter, it just looks wonderful on bronze skin with yellow undertones.

      Delete

 
Google+